Ścieżka edukacyjna Rozalin - duża pętla

Ścieżka edukacyjna "Rozalin" Przystanek początkowy ścieżki to leśniczówka we wsi Rozalin. Stacja kolejowa Dęba-Rozalin też jest dobrym miejscem na rozpoczęcie eksploracji ścieżki. Prawie w całości szlak prowadzi przez drzewostany sosnowe i sosnowo-dębowe. Przechodzimy obok ujęcia wody powstałego w latach międzywojennych, skąd pochodzi naturalna woda źródlana „Dębianka”. Niedaleko od ścieżki znajduje się obelisk o nazwie zwyczajowej „Pomnik Wilka”. Są też bunkry, które zamieszkują nietoperze.


Ścieżka powstała z myślą o mieszkańcach miasta Nowa Dęba, ale mogą z  niej korzystać przyjezdni - zorganizowane grupy i indywidualni turyści. Najlepiej wybrać się rowerem, gdyż trasa jest dość długa. Na trasie przygotowano miejsce wypoczynku, które oferuje nam wiaty z ławkami, stoły, stojaki na rowery, palenisko z rusztem. Wymienione elementy infrastruktury turystycznej spotykamy także na konkretnych przystankach ścieżki.


Podczas wycieczki spotykamy tablice edukacyjno-informacyjne pozwalające poznać życie lasu, rośliny i zwierzęta naszych lasów. Gatunkami drzew spotykanymi w okolicy są głównie: sosna, dąb i brzoza. Rośliny naczyniowe będące pod ochroną ścisłą i częściową to: widłak jałowcowaty, barwinek, kruszyna pospolita, bagno zwyczajne, konwalia majowa. W runie występują: borówka czernica, orlica pospolita.


W okolicznych lasach żyją ssaki takie jak: jeleń, dzik, sarna, zając, borsuk, jenot, lis.


Z ptaków: wilga, kukułka, dzięcioł czarny i zielony, dzięcioł duży, bocian czarny, bielik, krogulec, myszołów, lelek kozodój.


Z gadów: jaszczurka zwinka, padalec, zaskroniec, żmija zygzakowata.Źródło: http://www.czaswlas.pl/obiekty/edukacyjna-sciezka-rowerowa-1457